Predstavuje jeden z hlavných výstupov projektu Be SpectACTive!, ktorý priniesol Nitranom možnosť zapojiť sa do výberu hlavného programu Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra už na dvoch ročníkoch. Na výbere 5 inscenácií 28. ročníka sa tak podieľalo 31 obyvateľov Nitry a jej okolia. Konkrétne výberom diváckej rady prešli diela: Hlava XXII (Divadlo Andreja Bagara v Nitre), Moral Insanity (Prešovské národné divadlo), eu.genus (Med a prach), Sternenhoch (Opera Národného divadla – Nová scéna), Hlbiny (Wariot Ideal).

Diváci boli zapojení do výberu programu 29. ročníka 2020, do ktorého odporučili diela: Norma (Divadlo z Pasáže), Zimná cesta (Peter Mazalán), Ľúbim ťa a dávaj si pozor (Divadlo NUDE) a Komedia česká o bohatci a Lazarovi (Slovenské komorné divadlo Martin). V roku 2020 na výbere participovalo takmer štyridsať osôb.

Pre program 30. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2021 odporučili inscenácie: Vojna a mier (Činohra SND), Drotár (DAB v Nitre), Borodáč alebo Tri sestry (ŠD Košice), Druhá smrť Jany z Arcu (Nové divadlo, Nitra) a Lebensraum (Divadlo LAB, Bratislava).

Divácky spoluvýber je výsledkom celoročných stretnutí, vďaka ktorým dostanú diváci možnosť rozvíjať svoje znalosti o súčasnom divadle pod vedením divadelného kritika Mira Zwiefelhofera. Popri stretnutiach absolvujú návštevy divadiel i ďalších podujatí, zúčastňujú sa ako hodnotitelia na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra i na rôznych spoločenských aktivitách.