V predposledný deň festivalu vám prinášame rozhovor s pani Ivetou Štrbák Pandiovou, pedagogičkou odboru hudobno-dramatického umenia na Súkromnom konzervatóriu v Nitre a hlavnou organizátorkou muzikálového večera.
Ako vznikla myšlienka zorganizovať muzikálový večer?
S kolegami sme rozmýšľali, ako by sa mohli naši žiaci prezentovať počas celého školského roka. Výsledkom bolo, že sme postupne pripravili šansónový večer, ľudovky trochu inak, tematický vianočný večer, a keďže ide o hudobno-dramatický odbor, spojili sme príjemné s užitočným a vznikol nápad spraviť tento muzikálový večer.
Čo pre vás znamená muzikál a prečo ste sa mu rozhodli venovať?
Je to žáner, v ktorom sa stretáva herectvo, tanec, pohyb a spev. Ja vyučujem herectvo, ale v tomto prípade sme spojili sily všetci pedagógovia a vznikla taká rodinná atmosféra, akási škola rodinného typu.
Venujete sa okrem muzikálu aj iným žánrom?
V rámci hudobno-dramatického odboru sa venujeme všetkým žánrom a štýlom nonarteficiálnej hudby, neopernému spevu, ktorý zahŕňa šansón aj populárne piesne. Mali sme napríklad podujatie Popcorn-zerva, keď sme zozbierali známe aj menej známe popové pesničky a vďaka našej skvelej kapele sme usporiadali veľkolepý koncert v našom štúdiu. A s muzikálovým večerom sme sa odvážili ísť aj von, mimo školy.
Koľko času a úsilia musíte vynaložiť na takéto muzikálové predstavenie?
Študenti na tých piesňach pracujú v rámci celého štúdia – vyberáme ich tak, aby boli šité na mieru jednotlivým študentom. Keďže to zahŕňa aj výraz, vyžaduje si to určitú námahu, nehovoriac o tom, že niektoré pesničky zazneli aj s kapelou, takže bolo treba zladiť spevákov a hudobníkov. Je to zdĺhavá, ale zmysluplná práca.
Zhováral sa Leonard Ďurický.