Parížska výtvarníčka, scénografka a režisérka Marie Gourdain zavítala do Nitry a na kreatívnom workshope sa stretla s nitrianskymi tínedžermi, ktorí sa stanú spolutvorcami a protagonistami novej medzinárodnej tanečnej inscenácie. Tá sa „roztancuje“ okolo témy hraníc a slobody, bude reflektovať svet mladých ľudí, ich pocitov z dnešnej doby aj z prichádzajúcej dospelosti. Odpovie aj na to, ako veľmi sú ich rozhodnutia slobodné a čo ich limituje. V slávnostnej premiére sa predstaví verejnosti počas Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2020.

 

Európsky komunitný projekt pre malých umelcov pod názvom Roztancujme sa bez hraníc vzniká v koprodukcii Divadelnej Nitry, festivalu Tanec Praha a siete Be SpectACTive!.

 

Na tvorbe unikátneho scénického diela, ktoré vzniká zároveň vo dvoch európskych mestách, spolupracuje 15 nitrianskych a pražských detí s etablovanými umelcami už od júna minulého roka. Spoločne sa zúčastňujú na príprave inscenácie od jej samotného začiatku až po záver – od výberu tvorivého tímu až po jej realizáciu, a to v rámci diskusií, workshopov a kreatívnych rezidencií.

 

Marie Gourdain, ktorú si samy deti vybrali za režisérku, pracovala počas prvej rezidencie v Nitre 25. februára 2020 so siedmimi žiakmi a žiačkami Literárno-dramatického a tanečného odboru ZUŠ J. Rosinského v Nitre. Spoločne diskutovali i tvorili, rozvíjali tému scénického diela, vyskúšali si niekoľko pohybových cvičení a začali proces hľadania formálnych postupov, ktoré by boli pre účinkujúcich aj samotnú inscenáciu najvhodnejšie. Najbližšie zavíta Marie Gourdain do Nitry o mesiac na intenzívny týždňový skúšobný proces. Tentoraz už so slovenským tanečníkom a choreografom Jarom Viňarským, ktorý sa preslávil aj v zahraniční a na svojom konte má jedno z najprestížnejších tanečných ocenení The Bessies New York Dance and Performing Arts Award v kategórii za výnimočný výkon.

„Realizácia projektu má priniesť do Nitry rozvoj súčasného tanca. Prostredníctvom aktívneho zapojenia detí do umeleckej tvorby pod vedením tímu zostaveného z reprezentantov špičky zahraničnej, českej a slovenskej tanečnej scény pomáha aj ďalšiemu uplatneniu mladých nitrianskych tanečníkov a rozširuje ich obzory. Do slovenského prostredia zároveň prináša experimentovanie s participáciou,

šíri myšlienky aktívneho občianstva a podporuje komunitný život. Prepája tínedžerský svet s okolitým svetom, laikov s profesionálmi, dve mestá – Nitru a Prahu. Práve tento kontakt prináša inšpiráciu a veríme, že je zárukou rozvoja,“ vysvetlila Anna Šimončičová, manažérka projektu Be SpectACTive!, ktorého súčasťou je aj pripravovaná mládežnícka tanečná inscenácia. Nedávno o nej informovala v Bruseli počas medzinárodnej tlačovej konferencie.

 

Medzinárodne uznávaný projekt Be SpectACTive! sa tvorí v sieti 19 európskych partnerov. Práve organizátori Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra sa v roku 2019 stali ako prví na Slovensku jeho súčasťou. Komunitne orientovaný projekt, podporený Európskou úniou, sprostredkúva rozsiahle aktivity, ktoré prispievajú k účasti občanov na kultúrnom dianí v meste, k ich aktivizácii, rozvoju umeleckej tvorby i publika a k výmene kontaktov so zahraničím. Jedným z výstupov je aj pripravovaná tanečná inscenácia, ale napríklad aj Divácka programová rada s 37 členmi, ktorá sa podieľa na výbere inscenácií pre Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2020 s témou Územie étos.

 

Viac o projekte: http://www.bespectactive.eu/

 

Marie Gourdain

Výtvarníčka, scénografka a režisérka pôvodom z Paríža, žije a tvorí od roku 2010 v Prahe. Vyštudovala filmovú animáciu na francúzskej École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs. V rámci štúdia absolvovala pobyt Erasmus na Vysokej škole umelecko-priemyslovej v Prahe. Za svoju výtvarnú a sochársku prácu získala v Paríži dve ocenenia – ENSAD (2009) a Frédéric de Carfort Paris (2011). V Česku spolupracovala pri výrobe animovaných filmov štúdií Hafan Film a Anifilm. Ako scénografka sa podieľala na vzniku predstavení Different? (Barbora Látalová a Zdenka Svíteková, 2016), IMAGO (Lucie Kašiarová, 2014) a Pisum Sativum (Karine Ponties, JAMU, 2012). Ako hlavná scénografka spoluvytvárala site-specific festivalu KoresponDance (2014 – 2018). Naďalej rozvíja svoj talent v tvorivých tímoch vo Francúzsku a v Švajčiarsku. V roku 2016 uviedla v premiére svoj režijný tanečný debut UN, v ktorom sama vystupuje. V rámci kolektívu tYhle okrem inscenácie UN vytvorila aj scénografiu k projektu Výš, réžiu a choreografiu k inscenácii LEGOrytmus (2017) a naposledy inscenáciu Medúza (2018).

 

Jaro Viňarský

Slovenský choreograf, tanečník a performer. Absolvent choreografie klasického tanca na bratislavskej VŠMU a choreografie tanca na pražskej AMU. V roku 2011 spoluzakladal o.z SKOK!, ktoré predstavuje platformu pre prezentáciu a výskum tanečného, fyzického, pohybového divadla a umeleckých druhov vychádzajúcich z práce s telom. Spolupracoval s množstvom tvorcov, festivalov, divadiel a iných inštitúcií po celom svete. V rámci Slovenska a Českej republiky prakticky so všetkými, ktorí/ktoré sa zaoberajú súčasným tancom. Z tvorcov je však najzásadnejšia a dlhodobá spolupráca s belgickou choreografkou Karin Ponties zo združenia Dame de Pic Company. V Českej republike získal za sólový projekt Posledný krok vpred v roku 2006 Cenu Sazky ako  „objav v tanci“. Na Slovensku sa stal známejším aj mimo tanečnej komunity potom, čo za výkon v inscenácii The Painted Bird / Bastard získal v roku 2013 jedno z najprestížnejších tanečných ocenení The Bessies New York Dance and Performing Arts Award v kategórii Outstanding Performer (výnimočný tanečný/performerský výkon). V medzinárodnom kontexte však rezonovalo množstvo jeho tanečných i choreografických výkonov. Vo svojich vzdelávacích, ale aj umeleckých aktivitách sa orientuje najmä na možnosť práce s telom, ale aj na prepojenie filozofia a literatúry s tancom a využíva intimitu tela i duše. Najmä v posledných rokoch je mimoriadne aktívny pri propagácii tanca, organizuje a lektoruje tvorivé dielne s “netanečníkmi”.

 

Realizované v rámci európskeho projektu Be SpectACTive! – CapoTrave/Kilowatt (IT), Artemrede (PT), Bakelit Multi Art Center (HU), Brut (AT), Buda Kunstencentrum (BE), Cafè de las Artes Teatro (ES), Domino (HR), Divadelná Nitra (SK), Dublin theatre festival (IE), Göteborgs stadss kulturförvaltning/ Stora teatern (SE), Institution Student Cultural Centre (RS),  Occitanie en scène languedoc-roussillon (FR), Plesni teater (SI), Tanec Praha (CZ), Teatrul national Radu Stanca (RO).

Projekt Be SpectACTive! z verejných zdrojov podporil

Fond na podporu umenia