Púť M&H

Ne / 24 / 9 / 23
18.00 – 19.00 VSTUPENKY TU
od OC Mlyny do DAB – Štúdio

18.00 – 18.15 púť od OC Mlyny k DAB
18.15 – 19.00 predstavenie v DAB – Štúdio

bez prestávky

jazyk: slovensky, simultánne tlmočenie do angličtiny

Príchod Godota, SLOVENSKO

Púť M&H

réžia: Petra Fornayová

Je to už takmer 1 100 rokov od prvej zdokumentovanej púte do španielskeho mesta Santiago de Compostela. Katedrála v tomto meste údajne ukrýva pozostatky svätého Jakuba. Od tých čias absolvovali túto púť nespočetné státisíce až milióny pútnikov. Slovenská dvojica – Hildegarda a Magdaléna (kryptonym H&M či M&H) – je však výnimočná. Púť sa rozhodli absolvovať opačným smerom, jednoducho proti prúdu doby, teda zo Španielska naspäť na Slovensko. Navyše sa spojili so známym fast fashion reťazcom. Predajne značky M&H preto predstavovali míľniky ich cesty. Hildegarda a Magdaléna končia svoje putovanie práve v Nitre a práve počas nášho festivalu. Spoločnú púť začínajú od najznámejšieho nitrianskeho nákupného centra Mlyny. Aj vy sa tak môžete stať súčasťou posledných metrov ich cesty, ako aj diskusie, ktorá zachytí ich čerstvé dojmy. Možno je to však všetko len mystifikácia. Hildegarda a Magdaléna sú v skutočnosti herečky Heidi Šinková a Monika Haasová, moderátorka diskusie Petra Fornayová je aj režisérkou celej inscenovanej udalosti. Vtipná performancia Púť M&H predstavuje odozvu na viaceré fenomény súčasnosti. Reprezentuje v slovenskom divadle pomerne málo zastúpenú líniu divadla kritického ku konzumu. Môžeme ju čítať cez snahu komercionalizovať akúkoľvek oblasť ľudského života vrátane spirituality.

námet, scenár a réžia: Petra Fornayová
tvorba a interpretácia: Monika Haasová, Heidi Šinková, Petra Fornayová
spoluúčinkujúci: Katarína Macková, Vladimír Zboroň
dramaturgia: Peter Šulej
scéna a rekvizity: Matej Gavula
vizuály streamu a projekcie: Jakub Pišek
photo editing: Žofia Dvořáková
preklad textu piesne: Mária Modrovich
zvuková upútavka: Ambróz Šulej
produkcia: Príchod Godota
hlavný partner: Fond na podporu umenia 
partneri: Štúdio 12 (Divadelný ústav), Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia mesta Bratislavy

Petra Fornayová (1972) sa venuje súčasnému tancu a divadlu. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave a tanečné umenie na VŠMU v Bratislave. Pôsobila v Skupine súčasného tanca Zuzany Hajkovej, v Štátnej opere v Banskej Bystrici a v Théâtre du Movement v Paríži. Ako režisérka a choreografka vytvorila viac ako 20 autorských diel (jej projekt Zelená je tráva vznikol v koprodukcii MF Divadelná Nitra 2021) a venuje sa aj inscenovaniu súčasnej drámy (I. Vyrypajev, J. Bodnárová). Hosťovala na mnohých festivaloch, napr. Nová dráma Bratislava, Jamais Vu! Paríž, Tanec Praha, Ars Cameralis Katowice, HybajHo! Praha, Korespondance Opera Nova. Založila a vedie medzinárodný festival Nu Dance Fest a je členkou programovej rady Európskeho mesta kultúry 2026 – mesta Trenčín.

Putovanie k hrobu sv. Jakuba do španielskeho Santiaga de Compostela v poslednej dobe narástlo na popularite. Cestu v rôznej dĺžke absolvujú ľudia rôznych zamestnaní z rôznych častí sveta a s rôznymi motiváciami. Model púte sa stal optimálnou terapiou, vnútorným reštartom pre zlynčovaných zamestnancov korporátov, ale aj inšpiráciou umelcov či spôsobom znovunájdenia viery a vlastných koreňov. Santiago de Compostela je jednoducho značka. A ako so značkou s ním pracujú aj tvorkyne diela Púť M&H.

Marek Godovič: Stačí o tom hovoriť a nemusíte tam ani byť. In mloki.sk, 30. 12. 2022