Odozvy gajdošskej kultúry

So / 23 / 9 / 23
14.00 – 17.00 Vstup voľný

námestie pred DAB
(v prípade nepriaznivého počasia: DAB – foyer)

SPRIEVODNÝ PROGRAM 

V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční v interiéri. Pre aktuálne informácie sledujte web a sociálne siete Divadelnej Nitry.

 

 

Odozvy gajdošskej kultúry

Drahoš Daloš, majster cechu gajdošov, vás oboznámi s činnosťou Európskeho centra gajdošskej kultúry v Oravskej Polhore, predstaví vám mladých ľudí z okolia Nitry, ktorí sa venujú gajdošstvu, predvedie proces výroby gájd a iných tradičných ľudových nástrojov a ukáže vzácne dokumenty UNESCO potvrdzujúce zápis gajdošskej kultúry Slovenska do svetového kultúrneho dedičstva. Na gajdách zahrá najmladšia gajdoška na Slovensku Vivien Kukučková z Jedľových Kostolian.

Tridsaťšesť ročníkov festivalu Gajdošské fašiangy v Malej a Veľkej Lehote a Jedľových Kostoľanoch prinieslo odozvu v podobe renesancie tohto takmer zabudnutého nástroja a znovuzrodenie gajdošskej kultúry v obciach kde už znela gajdošská hudba len v spomienkach pamätníkov. Dnes už desaťročná Folklórna skupina Briežok a jej najmladšia gajdoška Vivien Kukučková pod vedením Danky Kellnerovej úspešne obnovujú a rozvíjajú tradičnú hudbu i tanec v Jedľových Kostoľanoch – ako kedysi, keď na takmer každom štále zneli gajdy.

V najsevernejšej obci Slovenska, v Oravskej Polhore sa stalo odozvou dvadsiatich dvoch ročníkov festivalu Gajdovačka a zápisu gajdošskej kultúry na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO postavenie Európskeho centra gajdošskej kultúry. To má za cieľ udržiavať a rozvíjať gajdošskú kultúru nielen formou výuky hry na tento tradičný hudobný nástroj, ale aj rozvojom jeho výroby v špeciálnej dielni. Výchovnými koncertmi v tomto centre oboznamujeme s tradičnou nástrojovou hudbou Slovenska nielen žiakov základných škôl, ale aj turistov, ktorí navštívia najsevernejší región Slovenska.“ Drahoš Daloš