Live stream z chrámového koncertu pre verejnosť, ktorá už druhý mesiac žije v izolácii bez dotyku so živým umením

 

BRATISLAVA, 15. mája 2020 – Unikátny chrámový koncert ako poďakovanie pre všetkých obetavých a solidárnych ľudí na Slovensku. V pondelok 18. mája o 18.00 hod. sa v katedrálnom chráme – Bazilike sv. Emeráma v Nitre uskutoční koncert Vďaka, Slovensko! (aby kultúra ožila), ktorý bude poďakovaním pre všetkých, ktorí v čase pandémie rešpektujú prísne opatrenia, nemajú možnosť navštevovať divadlá, koncertné sály, galérie, múzeá a kiná. Ale aj pre umelcov a ľudí v kultúre, ktorí stratili kontakt so svojím publikom.

 

„Sme radi, že sa nám v Občianskom fóre Zachráňme kultúru podarilo v krátkom čase pripraviť výnimočný chrámový koncert v prekrásnej barokovej Bazilike sv. Emeráma v Nitre. Naším cieľom je symbolické poďakovanie všetkým obetavým a trpezlivým ľuďom, ktorí zvládajú náročné obdobie pandémie a pritom ešte pomáhajú druhým,“ hovorí jedna z organizátoriek koncertu Silvia Hroncová a dodáva: „Koncert je zároveň nadviazaním duchovného spojenia s verejnosťou, ktorá už niekoľko týždňov žije v izolácii bez dotyku so živým umením, tentoraz s výnimočnými hudobnými dielami a skvelými slovenskými interpretmi. Vďaka patrí všetkým, ktorí sa na dobrovoľnej báze podieľajú na príprave koncertu. Verím, že symbolické prázdne miesta sa budú postupne zapĺňať a diváci sa opäť prinavrátia.“

 

Súčasťou koncertu sú aj osobné vyznania dvoch účinkujúcich. Tí symbolizujú prepojenie, ktoré je v čase pandémie mimoriadne aktuálne. Zuzana Weiserová je nielen operná speváčka, ale aj zdravotná sestra a organista Peter Mikula pôsobí aj ako lekár. Všetci, či už organizátori z občianskej iniciatívy Zachráňme kultúru, ale najmä umelci a partneri, pripravujú koncert bez nároku na honorár.

 

Svätý Ján Pavol II. počas návštevy v roku 1995 zavítal aj do samotnej Baziliky sv. Emeráma, kde sa v pondelok uskutoční unikátny koncert. Ten bude navyše presne v deň 100. výročia jeho narodenia. „Týmto podujatím chceme upriamiť pozornosť na duchovné hodnoty, ktoré reprezentuje umenie a kultúra, zároveň zviditeľniť Nitru ašpirujúcu na prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026. V neposlednom rade je to symbolické prepojenie vysokého hudobného umenia v nádhernom sakrálnom priestore a hodnôt osobnosti pápeža sv. Jána Pavla II. Vážime si pokoru a obetavosť, s ktorou pristúpili všetci oslovení k prípravám podujatia. V mimoriadnej situácii, keď sú ohrozené nielen životy ľudí, ale aj podmienky pre ďalšiu existenciu umenia a kultúry, môžu takéto činy znamenať novú nádej,“ uzatvára ďalšia z organizátoriek a predsedníčka OF Zachráňme kultúru Darina Kárová.

 

Na koncerte zaznejú sakrálne diela slávnych skladateľov F. Schmidta, J. S. Bacha, J. Tavenera, A. Dvořáka, L. Janáčka, P. Mascagniho, G. B. Pergolesiho, G. Verdiho, M. Schneidera – Trnavského, G. Liberta, V. Vavilova a G. Cacciniho. Pozvanie účinkovať prijali významní slovenskí umelci – speváci Monika Fabianová, Zuzana Weiserová, Pavol Remenár a Ondrej Šaling, hudobníci Peter Mikula, Vladimír Kopec (organ), Jozef Lupták (violončelo) a Juraj Tomka (husle). Hudobnú dramaturgiu pripravili Stanislav Trnovský a Roland Tóth. Režisérom koncertu je Juraj Johanides a moderovať budú Eva Pavlíková a Alexander Bárta.

 

Na organizácii koncertu, ktorý vznikol z iniciatívy hlavného organizátora Občianskeho fóra Zachráňme kultúru, sa podieľajú Biskupstvo Nitra, Castellum, n. o. a Mesto Nitra. Partnermi je Asociácia Divadelná Nitra, mediálna spoločnosť Film Europe, agentúra House of Comms a Univerzitná nemocnica Bratislava.

 

Ďakujeme, že budete o podujatí informovať.

 

Veríme, že i Vašou zásluhou dosiahne svoj cieľ i primeranú návštevnosť a odozvu.

Live stream bude možné zdieľať na vašich fanúšikovských stránkach.

 

Live stream môžete sledovať na facebookovej stránke Denníka N a Zachráňme kultúru, komunikačných médiách partnerov: Poľského inštitútu v Bratislave, Asociácie Divadelná Nitra, spoločnosti Film Europe, Biskupstva Nitra a na fanúšikovskej facebookovej stránke ocenení Divadelné DOSKY.