Súčasťou Divadelnej Nitry bude popri inscenáciách hlavného programu aj bohatý sprievodný program s takmer 60 akciami, v ktorom sa odrazí téma festivalu Podoby slobody. Návštevníci budú môcť diskutovať so zaujímavými hosťami na tému (ne)slobody pri záchrane planéty Zem alebo náboženskej slobody vo Verejnej obývačke či .pod lampou na tému slobody vyjadrovania a médií. Všetky podoby slobody si zopakujeme počas verejnej debaty v Café Európa v priestoroch Starého divadla Karola Spišáka v Nitre alebo nám ich prinesú partnerské organizácie na námestie v podobe prezentácie svojej činnosti. Okoloidúci budú môcť svoju predstavu slobody napísať či nakresliť na Stenu slobody.

Pri príležitosti 30. výročia pádu železnej opony otvorí Nitrianska galéria medzinárodnú výstavu Podoby slobody, na ktorej bude vystavovať svoje diela 25 umelcov z 13 krajín (12. 9. – 24. 11. 2019). Na organizácii výstavy, ktorú kurátorsky pripravuje kritik výtvarného umenia Omar Mirza, spolupracuje aj Asociácia Divadelná Nitra – niektoré objekty, inštalácie či diela performatívneho charakteru budú prezentované aj počas konania festivalu vo verejnom priestore na Svätoplukovom námestí (napokon, podobne ako v roku 2016 v prípade výstavy Newrope, aj tento rok sa galéria inšpirovala témou festivalu).

 

Zaujímavý bude aj Detský letecký deň spojený s interaktívnou hrou s lietadielkami slobody, Nitrianska biela noc s Balónovým sprievodom, špeciálna programová sekcia Festival deťom, bohatý program divadelných predstavení na námestí i v sekcii Mladé divadlo, filmových premietaní, koncertov, workshopov a tvorivých dielní, ako aj akcií zameraných na udržateľný životný štýl.

 

Počas festivalu uskutočnia niektoré svoje aktivity aj iné celoročné projekty Asociácie Divadelná Nitra – neformálne vzdelávanie mladých ľudí Ako na divadlo, integračné umelecké aktivity pre deti projektu Darujem ti tulipán, vrátane objektu empathy Black Box, projekt znovuobjavovania umeleckých a architektonických diel vo verejnom priestore Nitry Aj toto je umenie, medzinárodný seminár umeleckej reflexie pre mladých kritikov V4@Theatre Critics Residency, medzinárodný projekt na aktivizáciu divákov Be SpectACTive!a projekt Agora Nitra.

 

Vzdelávací a pracovný program festivalu ponúka účastníkom takmer 50 akcií.

28. ročník Divadelnej Nitry sa bude konať v priestoroch Divadla Andreja Bagara v Nitre, Starého divadla Karola Spišáka v Nitre, Synagógy, Nitrianskej galérie, Krajského osvetového strediska, Krajskej knižnice Karola Kmeťka, ale aj v Kultúrnom dome Párovské Hájea v ďalších kultúrnych inštitúciách, vo Festivalovom stane či inde na Svätoplukovom námestí.