Príjemný ostrov

So / 23 / 9 / 23
20.30 – 21.40 VSTUPENKY TU
Divadlo Andreja Bagara v Nitre
> Štúdio

bez prestávky

jazyk: anglicky, slovenské titulky

diskusia s tvorcami po predstavení 

Silke Huysmans & Hannes Dereere, CAMPO, BELGICKO

Príjemný ostrov

Originálne duo belgických performerov po prvýkrát na Slovensku! Príjemný ostrov je pôsobivé dokumentárne divadlo o časti sveta, ktorá bola kedysi rajom na zemi. Ostrov Nauru, ktorý leží v Tichom oceáne medzi Austráliou a Havajskými ostrovmi, kedysi volali Príjemným ostrovom. Tento názov dnes vyznieva ironicky – odkedy ho objavili Európania, stal sa z neho postupne vyprahnutý a vyťažený kus zeme už takmer bez vegetácie, osamelý v šírom mori (najbližšia pevnina je vzdialená 300 kilometrov). Nauru je často vnímaný ako podobenstvo o našom súčasnom svete. Vyčerpanie prírodných zdrojov ostrov zruinovalo ekonomicky i ekologicky. Dnes je Nauru známe najmä tým, že sa na ňom nachádzajú austrálske záchytné centrá pre utečencov, a tak sa z neho stal vydržiavaný štát, ktorý už postupne nemá žiadne iné zdroje, len obchodovanie s nešťastím druhých. Podmienky, v akých utečenci na ostrove žijú, sú strašné. Vláda Nauru zakázala väčšine novinárov a výskumníkov vstup na ostrov v snahe zabrániť šíreniu negatívnych správ do sveta.
Tvorcovia Silke Huysmans a Hannes Dereere dostali výnimočné povolenie vstúpiť na ostrov na niekoľko týždňov v lete 2018. V tomto postapokalyptickom prostredí sa snažili zachytiť historické, ekologické a humanitárne vyčerpanie ostrova a tým aj celej našej planéty. Pomocou zvukových a obrazových nahrávok aj telefonických četov tajne zachytených na ich osobných smartfónoch absolvujete „prechádzku“ po ostrove Nauru. Táto jedinečná investigatívna performancia odhaľuje dramatickú minulosť a smutnú prítomnosť ostrova. Aká predstava o budúcnosti tu ešte ostala? Čo sa stane so svetom, ktorý je zameraný na nekonečný rast? A čo sa stane s ostatným svetom, ktorý sa tvári, že sa ho to netýka? 

Príjemný ostrov je druhou časťou ekologickej trilógie a na tohtoročnej Divadelnej Nitre máte jedinečnú možnosť vidieť aj jej ďalšie dva diely: Z morského dna (Out of the Blue) a Banské príbehy (Mining Stories). 

tvorcovia & účinkujúci: Silke Huysmans & Hannes Dereere 
dramaturgia: Dries Douibi 
zvukový mix: Lieven Dousselaere
technická spolupráca: Anne Meeussen & Piet Depoortere
technická podpora: Christoph Donse 
scénografia: Frédéric Aelterman, Luc Cools 
prepisy portugalčiny: Luanda Casella, Miguel Cipriano 
produkcia: CAMPO 
koprodukcia: Kunstenfestivaldesarts, Spring Festival Utrecht, Beursschouwburg, Kunstenwerkplaats Pianofabriek, Veem House For Performance, Spielart & De Brakke Grond residencies Beursschouwburg, De Grote Post, KAAP, Kunstencentrum Buda, Kunstenwerkplaats Pianofabriek, STUK & Veem House for Performance, LOD with the support of Vlaamse Gemeenschapscommissie & KAAP
podpora: VGC
veľká vďaka všetkým respondentom na Nauru

Prezentácia na Divadelnej Nitre s podporou flámskej vlády. 

Silke Huysmans (1989) študovala dramaturgiu na umeleckej škole KASK v Gente a Hannes Dereere (1990) divadelnú vedu na Gentskej univerzite. Vo svojich projektoch skúmajú využitie žurnalistických a dokumentárnych prvkov a postupov v divadle. Základom ich práce je rozsiahly terénny výskum. Na dlhodobom výskumnom projekte o baníctve a ťažbe, ktorého výsledkom je trilógia divadelných diel, začali pracovať v roku 2016. Dokumentárna a polyfonická tvorba Huysmans a Dereereho vychádza z konkrétnych sociálnych, politických a ekologických situácií, udalostí alebo miest, ktoré odrážajú širšie globálne témy. Ich diela hosťovali a boli ocenené na významných festivaloch, napr. Circuit X/Het Theater Festival 2017, Zürcher Theaterspektakel 2018, Kunstenfestivaldesarts.

Zaujímavé dokumentárne divadlo o časti sveta, ktorá sa zdá byť takmer zabudnutá. De Volkskrant, NL 17.06.19
Je to geniálny strih, ktorý robí z ‘Príjemného ostrova´halucinačný dokument s nevídanou formou, na pomedzí performance a dokumentu. IO Gazette, FR 05.10.20
Ľudské, osobné, zrozumiteľné a prístupné. El Punt Avui, SP 23.11.20