Deň pre Ukrajinu / Day for Ukraine / День для України:
čítanie, filmy, diskusie

9. 6. 2024, nedeľa
14.00 – 17.30

Synagóga, ul. Pri synagóge 3, Nitra

vstup zdarma

Asociácia Divadelná Nitra, COMIN Nitra, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Worldwide Ukrainian Play Readings Project, Kinoklub Nitra a daľší

Deň pre Ukrajinu / Day for Ukraine / День для України: čítanie, filmy, diskusie

Podujatie Deň pre Ukrajinu ako súčasť projektu Noc a deň pre Ukrajinu je súčasťou sprievodného programu Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2024. 

Už po tretí raz si počas Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra pripomenieme vojnu na Ukrajine. V roku 2022 to bola séria výtvarných a divadelných podujatí. V roku 2023 sa pod vedením Viery Dubačovej a Lucie Štasselovej a v spolupráci s občianskou iniciatívou Mier Ukrajine a ďalšími renomovanými organizáciami na Slovensku uskutočnil poldenný program Malá Ukrajina v Nitre. 

Podujatie Deň pre Ukrajinu ako súčasť dvojdňového projektu Noc a deň pre Ukrajinu 2024 prinesie autentický obraz vojny na Ukrajine a jej následkov na ľuďoch. Uvedieme špičkové dokumentárne filmy, spolu s hercami nitrianskeho Divadla A. Bagara sa návštevníci zoznámia so súčasnými ukrajinskými divadelnými hrami, občania Ukrajiny žijúci v Nitre dostanú priestor na prezentáciu svojich umeleckých aktivít a životných osudov.

PROGRAM

Deň pre Ukrajinu / UKRAJINSKÉ DENNÍKY 

Inscenované čítanie súčasných ukrajinských textov. 

Pavlo Arie: Denník prežitia civilného obyvateľa mesta vo vojnových podmienkach

preklad: Valéria Juríčková

účinkujú: Peter Oszlík, Eva Pavlíková, Andrea Sabová

Olena Astaseva: Slovník emócií v čase vojny

preklad: Romana Štorková Maliti 

účinkujú: Eva Pavlíková, Andrea Sabová, Zuzana Moravcová, hlasové nahrávky: Daniela Kuffelová, Juraj Ďuriš, Martin Nahálka 

koncept: Slavka Civáňová, Peter Oszlík

dĺžka trvania: 80 min.

Oba texty napísané formou denníkových záznamov a krátkych veľmi živých a autentických reflexií sú pokusom zdokumentovať udalosti prvých dní vojny na Ukrajine (od 24. februára do 12. marca 2022). Sú v nich zaznamenané emócie a psychický stav jednotlivca, ale aj fyzický boj o prežitie. Jeden text ponúka pohľad muža, druhý pohľad ženy, jeden opisuje situáciu v Kyjeve, druhý v Chersone, ale oba definujú veľmi podobné pocity strachu, bolesti, nenávisti a bezmocnosti a pomyselne medzi sebou komunikujú. Inscenované čítanie dopĺňa projekcia dokumentárnych fotografií dramatika Pavla Arieho a (proti)vojnového fotoreportéra Jána Husára, ktoré vznikli v prvých dňoch vojny na Ukrajine.

 

Deň pre Ukrajinu / OSUDY 

Rozhovory s ukrajinskými odídencami žijúcimi v Nitre, dospelými i deťmi, sprevádzané premietaním ich autentických fotografických a video záberov i hudobnými vstupmi ukrajinských žiakov ZUŠ. 

Úvod:

Ivona Fraňová a Galina Tkačivska

Valentyna Ciberman, Olena Hohoľ, Elina Chomčenko, Olena Klopova, Anastasia a Oxana Jakovyšena, Viačeslav Zabavin, Naďa Strokaň, Roman Biľaševyč. 

Moderuje Viera Dubačová.

Tlmočí Sofia Guzar.

Deň pre Ukrajinu / DOKU NOVINKY SK/UA

Premietanie najnovších slovenských dokumentárnych filmov s témou vojny na Ukrajine.

Tí, ktorí zostali (SR, 2024, Viera Dubačová, 27 min., 5., záverečný diel)

Mir nam (SR, 2024, Juraj Mravec, 70 min.) 

 

Deň pre Ukrajinu / ŠIKOVNÉ RUKY 

Prezentácia výrobkov dospelých i detí – Ukrajincov žijúcich v Nitre.

Jedenásťročný Petro Movčan a jeho matka Olena Sydor: štrikované hračky
Elina Chomčenko: náramky z farebných korálikov
Olena Pinčuk: obrázky v štýle tzv. petrykivskej maľby
Zoja Michajlova: šité bábiky

Ukrajinská cukráreň Vatsak ponúkne chutné a krásne zákusky.