Vo veku 84 rokov zomrel v nedeľu 31. mája 2020 v New Yorku svetoznámy umelec s bulharskými koreňmi Christo, celým menom Christo Vladimirov Javacheff. Svojou tvorbou zahaľovania stavieb, predmetov či objektov inšpiroval aj nás – v spolupráci so slovenskými výtvarníkmi sme prezentovali v uliciach Nitry inštaláciu Ajhľa.
INŠTALÁCIA AJHĽA vznikla pre jubilejný 20. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra s témou (ne)prezraď svoje tajomstvo. Nitrianski výtvarníci Erik Fehér, Vilo Šulík, Peter Rehák, Peter Pauko a Ján Kurinec, inšpirovaní umelcom Christom, vzdali poctu jeho tvorbe a metódou zahaľovania existujúcich objektov zhotovili výtvarné diela formou intervencie do verejného priestoru.
Christo bol známy svojimi monumentálnymi inštaláciami, najmä zahaľovaním sôch a budov. Niektorí ho považovali za šoumena, ktorý prekračuje hranice umenia. Avšak nie je možné mu odoprieť jedinečnosť jeho diel, ktorú sme nemohli vidieť u žiadneho iného umelca. Na projektoch začal spolupracovať aj so svojou životnou partnerkou Jeanne-Claude. Ich projekty si vyžadovali veľké úsilie. Okrem samotnej realizácie potrebovali potvrdenia od mestských samospráv a vlastníkov objektov, čo bolo neraz veľmi náročné. Z tohto dôvodu mohla realizácia daného projektu trvať niekoľko rokov.
“Wrapped Reichstag” (1971-95), Budova Ríšskeho snemu (Berlín)
Narodil sa 13. júna 1935 v bulharskom Gabrove. V roku 1952 začal študovať maľbu na akadémii v Sofii. V roku 1956 videl v Prahe moderné obrazy európskych maliarov. Nachádzal sa tam práve v období, keď komunisti krvavo potlačili povstanie v Maďarsku. Sovietska nadvláda dala jasne najavo svoje pravidlá a Christo sa im nemienil podriadiť. O rok neskôr sa mu podarilo po podplatení colníka s ďalšími utečencami nasadnúť na vlak do Viedne, kde študoval na Akadémii výtvarných umení. Cez Ženevu sa dostal až do Paríža, kde spoznal svoju manželku Jeanne-Claude Denat de Guillebon, ktorá sa narodila v rovnaký deň ako on. Od momentu, kedy maľoval portrét jej mamy, sa ich životy spojili v osobnom, ale i pracovnom ohľade. V roku 1960 sa im narodil syn Cyril.
V Paríži sa schádzali s umelcami v hnutí Noví realisti (Nouveaux Réalistes), ktorí mali za cieľ priznanie umeleckej hodnoty predmetom dennej potreby po ich modifikácii a zasadení do určitého kontextu. Z iniciatívy amerického obchodníka s umením sa presunuli do New Yorku, kde Christo žil až do svojej smrti. Jeho poslednými realizovanými projektmi bola Mastaba v Londýne a Floating Piers v Taliansku.
Mastaba v Londýne, Serpentine Lake, Hyde Park, 2016-18