V seriáli o inscenáciách hlavného programu zahraničných a slovenských divadiel vám postupne do začiatku festivalu predstavíme jednotlivé inscenácie. Prvé Odozvy… sú najmä ekologické a prinášame v nich pohľad na trilógiu belgických umelcov Silke Huysmans a Hannesa Dereereho Mining Stories, Pleasant Island a Out of Blue a poznámky Mira Zwiefelhofera o dokumentárnom projekte zo Zvolena Sme krajina.
Belgický projekt má nezvyčajnú formu tzv. lecture performance a tvoria ho tri samostatné diela: Mining Stories, Pleasant Island a Out of Blue. Precízne zrešeršované a nepoznané ekologické témy odkrýva v troch príbehoch.
V novembri 2015 sa na juhu Brazílie, niekoľko kilometrov od miesta, z ktorého pochádza Silke, zrútila priehrada s toxickým banským odpadom. Masívna záplava bahna zničila niekoľko dedín pod priehradou. Znečistenie životného prostredia a ekologické dôsledky boli najväčšie, aké sa kedy zaznamenali. Na základe záznamov z rozhovorov v teréne prináša performance Mining Stories viacero pohľadov na dôsledky katastrofy.
Ostrov Nauru, ktorý európski objavitelia nazvali Pleasant Island, vážne postihla kolonizácia, kapitalizmus, migrácia a ekologické problémy, ktorých dôsledky pretrvávajú dodnes. Nauru je v súčasnosti najznámejší tým, že na ňom sídlia austrálske záchytné centrá pre utečencov. To podnietilo miestnu vládu, aby zakázala väčšine novinárov a bádateľov vstup na ostrov v snahe zabrániť šíreniu negatívnych správ. Jednou z nich je možnosť, že ostrov pohltí oceán v dôsledku stúpajúcej hladiny mora.
Vraví sa, že o povrchu Mesiaca vieme viac ako o dne oceánu. V skutočnosti je na celom svete zmapovaných a preskúmaných len 10 percent oceánskeho dna. Predstavenie Out of the Blue sa zameriava na ekologickú hrozbu v podobe hlbinnej ťažby. Keďže zdroje na pevnine sú čoraz vzácnejšie a nadmerne využívané, ťažobné spoločnosti sa obracajú k oceánu.
Zvolenské Divadlo J. G. Tajovského je divadlom na vzostupe, ktoré aktuálne atakuje a prekonáva svoje umelecké maximá. Režisérka, autorka a performerka Petra Tejnorová je výnimočnou umelkyňou a osobnosťou českej nezávislej scény. Ich spojením vzniklo výnimočné dokumentárne divadlo. Tému environmentalistiky, občianskej angažovanosti a zodpovednosti občana za jeho okolie odkrýva v pôvodnom projekte a autorskom texte o nezrealizovanom vodnom diele Slatinka s autorkou a dramaturgičkou Martou Ljubkovou a kolektívom. Na webovej stránke divadla sa dočítame, že: „Slatinka je ekologický, ale hlavne spoločensko-politický odraz toho, ako žijeme. Je to sedem desiatok rokov hľadania, nachádzania a strácania, je to dráma občianskej zodpovednosti a individuálnych osudov, dráma rieky a jej údolia.“ Inscenácia Sme krajina je javiskovou esejou o krajine, ktorej sme súčasťou, vychádza z rozmanitého dokumentárneho materiálu: dobových materiálov, záznamov diskusií, spomienok pamätníkov i hercov…