Asociácia Divadelná Nitra pri príležitosti Svetového dňa divadla pozdravuje divadlá a divadelníkov na Slovensku aj v zahraničí. Ako mnohé ľudské činnosti a spoločenské aktivity v tejto dobe, ani divadlo sa v takejto situácii ešte nikdy neocitlo. Zrušené predstavenia, prázdne sály, premiéry odložené na neurčito. Takmer ako za vojny. Komunikácia s divákmi presťahovaná na internet.

No mnohí aj napriek karanténe pracujeme. A chystáme sa na časy, keď sa opäť stretneme – navzájom i so svojimi návštevníkmi a partnermi. Prípravy Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2020 s podtitulom „územie étos” pokračujú. Veríme, že sa festival uskutoční v plánovanom termíne 25. až 30. septembra 2020. Kurátorské duo Ján Šimko a Martina Vannayová pracujú na výbere inscenácií zo zahraničia. Aktuálne majú v užšom výbere 8 diel z Českej republiky, Nemecka, Rakúska, Moldavska, Belgicka, Veľkej Británie a Libanonu. Živé stretnutia programovej rady nahradili online diskusie, ktoré umožňujú komunikáciu medzi Nitrou, Bratislavou a Postojnou (Slovinsko). Plánované cesty na zahraničné festivaly do Poľska (Generation After, Varšava) a Ruska (Zlatá maska, Moskva) sme neuskutočnili, festivaly hlásili posun termínu. Dočasnou náhradou je sledovanie záznamov predstavení, ktoré nám divadlá ochotne poskytujú.

Rovnako intenzívne na svojom výbere pracujú aj kurátori slovenského programu v zložení Monika Michnová, Martina Mašlárová, Róbert Mankovecký a Milo Juráni. Podobnosť s kurátorským tímom martinského festivalu slovenských divadiel Dotyky a spojenia nie je náhodná. Ešte pred vyhlásením opatrení v súvislosti so šírením koronavírusu sme sa dohodli na spolupráci oboch festivalov v rôznych podobách. Dotyky a spojenia sa síce odkladajú na jeseň, no kurátori presedlali z návštev divadiel tiež na sledovanie videí. Na nový online mód fungovania prešla aj Divácka programová rada, ktorá sa začiatkom roka rozrástla na 43 členov. Po prvom poznávacom stretnutí v Divadle Andreja Bagara v Nitre sa  ich debaty presunuli do virtuálneho priestoru. Uvidíme teda, ako sa nám bude dariť s výberom programu, s prípravou Divadelnej Nitry a čo najbližšie týždne a mesiace prinesú.

Pokiaľ ide o iné projekty Asociácie, postupne posúvame realizáciu ich aktivít – či vzdelávací projekt Ako na divadlo, alebo integračný projekt pre zdravotne znevýhodnené skupiny detí Darujem ti tulipán. Medzinárodný workshop V4@Theatre Critics Residency je naplánovaný na čas festivalu a komunitný projekt Aj toto je umenie sa zvyčajne realizuje od leta. Pracujeme i na stránke www.dnarchivy.sk, ktorá je súčasťou projektu Otvorené archívy Divadelnej Nitry.

Najhoršie zatiaľ situácia postihla medzinárodný projekt Be SpectACTive!, ktorý je zo svojej podstaty založený na mobilite a sieťovaní. No prípravy tínedžerskej tanečnej inscenácie, na ktorej pracuje skupina nitrianskych a pražských tínedžerov s tanečnými profesionálmi z Českej republiky, Francúzska a Slovenska, stále prebiehajú – komunikácia sa presunula na internet. Umelecký tím zložený z Marie Gourdain, Jara Viňarského a Václava Kalivodu využíva karanténu na výskum a prípravy blížiacich sa rezidencií, na ktorých sa začne proces skúšania aj s deťmi. Plánované sú na letné mesiace. V procese príprav je aj inscenácia slovenských tvorcov vedených tanečníčkou Petrou Fornayovou, ktorí museli svoje plánované rezidencie v Írsku, Belgicku a Slovinsku presunúť na neskoršie obdobie. Premiéry oboch inscenácií sa uskutočnia v septembri na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra 2020.

Takže ešte raz, všetko najlepšie k Tvojmu sviatku, divadlo! Hoci si na svete už niekoľko tisíc rokov, veríme, že nie si v dnešnej situácii ohrozený druh a že sa po čase vrátiš k svojim divákom a priaznivcom v ešte lepšej kondícii.