Večerná prechádzka s pútavým výkladom venovaným životu a dielu slovenského architekta Oskara Singera, významného predstaviteľa funkcionalizmu, poskytla nejednému účastníkovi nový pohľad na navonok obyčajne vyzerajúce budovy v blízkosti srdca mesta Nitra. Množstvo ľudí okolo nich dennodenne prechádza bez toho, aby tušili, že vo svojich múroch skrývajú vlastné príbehy a históriu.
Viac o diele Oskara Singera a o projekte Aj toto je umenie sa dozviete v rozhovore študentky Michaely Donthovej s kulturológom Jurajom Novákom.
Aké boli hlavné prvky večernej komentovanej prechádzky a čo mohli návštevníci zažiť?
Komentovaná prehliadka bola venovaná nitrianskemu architektovi Oskarovi Singerovi, ktorý v Nitre pôsobil v rokoch 1927 až 1939 a vytvoril tu veľa stavieb i urbanistických celkov.
Ako by ste zhodnotili význam podujatia v rámci Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2024? Aké sú jeho ciele?
Na Divadelnej Nitre sa zúčastňujeme v rámci projektu Aj toto je umenie, ktorým predstavujeme menej propagované a menej známe architektonické a umelecké diela vo verejnom priestore. Snažíme sa na ne upozorniť pútačmi alebo s nimi návštevníkov priamo oboznámime.
Podľa čoho ste vyberali jednotlivé miesta a diela?
Je niekoľko kritérií. V prvom rade sa v poslednom čase intenzívne zaoberáme práve dielom architekta Oskara Singera. Ďalším podnetom bolo dokončenie komplexnej rekonštrukcie Vily K, ktorú sme tak mali možnosť prezentovať. Popri nej sme vybrali aj inú vysoko reprezentatívnu stavbu tohto architekta – Robotnícky kultúrny dom.
V akom stave sú dnes budovy navrhnuté Oskarom Singerom a aké opatrenia by bolo potrebné prijať na ich obnovu a ochranu?
Sú v rôznej kondícii. Vila K prešla komplexnou obnovou exteriéru a interiérov vrátane návratu časti nábytku. Naopak, Robotnícky kultúrny dom nie je v až takej dobrej kondícii.
Aké boli hlavné výzvy pri rekonštrukcii a digitalizácii zaniknutej maľby Mihálya Biróa a ako ste ich zvládli?
Asi najväčšou výzvou bola farebnosť, ktorej rekonštrukcia je len hypotetická. Máme zachovaných zopár čiernobielych fotografií, no maľba bola, pochopiteľne, farebná. Podľa textovej informácie bolo slnko s lúčmi červené a rovnaký odtieň, ako má slnko, sme použili aj na iných miestach maľby. Zároveň je použitie sýtočervenej a čiernej v kontúrach pre tohto maliara typické.
Akú úlohu zohráva knižná novinka Vila K. História a súčasnosť domu Kollmannovcov v Nitre v kontexte podujatia a ako sa spája s prechádzkou?
Knižná publikácia vyšla pri príležitosti komplexnej obnovy. Je unikátna vďaka tomu, že pri archívnom prieskume sme sa dostali k informáciám, ktoré neboli doteraz publikované. Tie vytvárajú nielen komplexnejší obraz o stavbe a jej histórii, ale aj dopĺňajú príbehy architekta, rodiny objednávateľa a ľudí, ktorí vo vile bývali. Je veľmi podstatné poukázať nielen na dom, ale aj na jeho príbeh, pretože i vďaka tomu môže byť architektúra zaujímavá.
Aké ďalšie aktivity a podujatia plánujete v rámci projektu Aj toto je umenie? Aké ďalšie historické a umelecké osobnosti by ste radi predstavili a prečo?
Určite plánujeme poukazovať na ďalšie diela Oskara Singera, ich výskumom sa intenzívne zapodievame. Zaoberáme sa aj výskumom osobnosti a diela architekta Michala Maximiliána Scheera, ktorý pôsobil v Nitre od roku 1952. Dá sa o ňom povedať, že postavil polovicu modernej Nitry, z ktorej urobil moderné krajské mesto.